
Wybielanie nakładkowe
Zabiegowi wybielania może poddać się każdy, kto nie jest zadowolony z koloru swoich zębów. Zarówno żółte, przebarwione jak i martwe zęby ulegną wybieleniu, należy jednak pamiętać, że wypełnienia (plomby, korony) w zębach nie zmienią koloru. Z tego powodu zaleca się wymianę wypełnień w celu kolorystycznego dopasowania ich do wybielonych zębów. Wymiany wypełnień należy dokonać dopiero po zabiegu wybielania.
Wybielanie domowe ustępuje nieco metodzie gabinetowej pod względem skuteczności, jednak wielu pacjentów na całym świecie decyduje się na tę właśnie metodę ze względu na wygodny sposób aplikowania. Polega ona na noszeniu przez pacjenta szyny z preparatem wybielającym. Metodę tą stosuje się w domu-zarówno w dzień jak i w nocy.
Najpierw lekarz wykonuje dopasowaną indywidualnie szynę nazębną ( z pomocą pracowni technicznej), po czym wybiera odpowiednie stężenie preparatu wybielającego. Pacjent sam decyduje, kiedy chce rozpocząć proces wybielania.
- każdorazowo przed przystąpieniem do wybielania należy dokładnie umyć zęby pastą do zębów.
- umieścić cienką warstwę żelu w szynie i nałożyć na zęby tak, aby dokładnie przylegała; nadmiar preparatu zetrzeć chusteczką
- ilość czasu, przez jaki należy nosić szynę, podana jest w instrukcji użytkowania preparatu (chyba, że lekarz zaleci inaczej)
- po zakończonym zabiegu nalezy dokładnie umyć zęby pastą z fluorem, a szynę dokładnie wyczyścić i umieścić w specjalnym pojemniku
Na okres stosowania zabiegów wybielania należy:
- unikać picia nadmiernej ilości kawy, herbaty i wina
- ograniczyć palenie papierosów
- nie spożywać kwaśnych pokarmów (nadwrażliwość)
Przeciwwskazania:
- jesteś w ciąży lub karmisz piersią
- masz ubytki próchnicowe lub stan zapalny dziąseł
- masz skłonność do alergii
- nie masz ukończonego 16 roku życia
UWAGA: Podczas noszenia szyny z żelem wybielającym nie należy pić ani spożywać posiłków.W razie problemów lub wątpliwości należy zwrócić się do swojego stomatologa.